BLOG YAZILARI

akaryakıt tankı

SIVI YAKITLARIN DEPOLANMASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Sıvı yakıtların depolanmasında dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir.

 

1 – Yakıt depolamasının bina, kazan dairesi vb. dışında yapılması tercih edilmelidir.

2 – Depolamada plastik esaslı tanklar yerine sızdırmaz sac tanklar kullanılmalıdır.

3 – Yakıt transferinin yapıldığı borular darbeye ve sızıntıya karşı dayanıklı olan metal borular
olmalıdır.

4 – Tank seviyesinin kontrol edildiği hortumlar darbeye karşı korunmalı, sızıntıya karşı düzenli kontrolleri yapılmalıdır.

5 – Yakıt tankları sızıntı, kaçak ya da taşmaların çevreye yayılmasının engellenmesi açısından, tank kapasitesinin en az üçte birini alacak şekilde havuzlanmalıdır. ( Tank havuzunun tank hacminin tamamını alacak şekilde dizayn edilmesi önerilir.)

6 –  Seviye kontrolü için kullanılan vanalar kilitli bir şekilde kapalı tutulmalı, vanalar seviye kontrolü sırasında açılarak, sonrasında tekrar kapatılmalıdır.

7 – Tankların düzenli bakımları yapılmalı, boyaları düzenli olarak yenilenmeli, sızıntı vb. yaşanan noktalar olduğu taktirde onarımı en kısa sürede yapılarak ortama yayılan yakıt temizlenmelidir.

8 – Dolu tank üzerinde kesinlikle kesme, kaynak vb. sıcak çalışma işlemleri yapılmamalıdır.

9 – Yakıt tankı etrafı çevrilmeli yetkisiz girişleri engellemek için kapısı kilitli olmalı güneş ve yağmur etkilerinden korunacak şekilde olmalı,paslı yüzey olmamalı.

10 – Uyarı yazıları asılmalı(sigara içilmez,giriş yasaktır,dikkat yanıcı madde gibi).

11- Binalara emniyet mesafesine dikkat edilmeli.araçlara yakıt dolumunun nasıl yapılacağına dair de talimat asılı olmalıdır.

12 – Akaryakıt dolumu yapan kişi bu konuda eğitilmeli ve kişisel koruyucular kullanmalıdır.

13 – Almış olduğunuz tank TSE standartlarına uygun olmalı ve TS EN 12285 standardında belirtilen Ebat kalınlık ve özellikleri taşımalıdır.

Nehir Kazan

Firmamız 10 yıllık imalat ve satış tecrübesiyle NEHİR KAZAN MAKİNA SANAYİ unvanı ile siz değerli müşterilerimize yalnızca ürün satışı değil aynı zamanda satış sonrası servis kurulum ve montaj desteği vermektedir. İmalatta kullanmış olduğumuz tüm hammadde ve yardımcı malzemeler ilgili ürün standardına uygun ve sertifikalı olup montaj tamir ve servis elemanlarımız sertifikalı ve minimum 10 yıllık imalat tecrübelidir. Türkiye geneli tüm illerimize servis hizmetimiz mevcuttur. Müşteri portföyümüz Bireysel ısınma – Toplu Konut ısıtma sistemleri – Endüstriyel ısı ve buhar ihtiyacı olan fabrikalar ve kamu kuruluşlarıdır.

BENZER YAZILAR

YAKIT TANKI İMALATI

Yakıt tankları yer altında ve yer ü tünde yakıt ve yağ depolamak amacıyla kullanılan atmo fere açık tanklardır, bu tankların imalatı TS EN 12285 - ve TS EN 12285 - 2 tandardında da...

Yakıt Tankı Kullanma Klavuzu

yakıt tankı kullanma klavuzuİndir YAKITTANKLARI KULLANMAVEBAKIMKILAVUZU NKS 1-3-5-7-10-13-16-20-25-30-40-50-60-80-100 m³ 1...